Teatr Współczesny w Warszawie – podsumowanie sezonu 2024/25

Pierwsza premiera sezonu 2024/2025 odbyła się 5 grudnia 2024 roku. Na Scenie Głównej zaprezentowano „Cud, że jeszcze żyjemy” Thorntona Wildera w reżyserii Marcina Hycnara (Zastępcy Dyrektora ds. artystycznych). W lutym na Scenie w Baraku miała miejsce polska prapremiera sztuki „Laborantka” Elli Road w reżyserii Anny Gryszkówny. 24 kwietnia świętowano 200. premierę w dziejach Teatru Współczesnego – Dyrektor Wojciech Malajkat wyreżyserował „Historię miłosną” Alexisa Michalika na Scenie Głównej. Sezon zakończono na Scenie w Baraku muzycznym „Szaleństwem nocy letniej” Davida Greiga i Gordona McIntyre’a w reżyserii Ewy Konstancji Bułhak. Od 1 września 2024 r. do 22 czerwca 2025 r. w Teatrze zagrano 309 spektakli, które obejrzało ok. 50 tysięcy widzów przy frekwencji średniej dla obydwu scen 89%. Zrealizowano cztery premiery – zgodnie z założeniami programowymi Dyrekcji.

– Jestem zadowolony. Wszystko wskazuje na to, że wraz ze zmianą dyrekcji – co nie zawsze jest oczywiste – nie straciliśmy naszej publiczności. Wręcz przeciwnie, mam wrażenie, że pojawili się także nowi widzowie. I bardzo serdecznie za to dziękujemy! Biorąc pod uwagę ten szczególny moment zmiany i ogólny krajobraz teatralny w Polsce, frekwencję na poziomie blisko 90 procent uważam za bardzo dobry wynik – powiedział Dyrektor Wojciech Malajkat.

Od października 2024 r. Teatr Współczesny posiada nową identyfikację wizualną, której autorem jest Wojciech Stefaniak. Nowe logo nawiązuje do tradycji i logotypów funkcjonujących od początku istnienia Teatru, a jednocześnie jest nowoczesne i daje wiele możliwości interpretacyjnych.

Poza repertuarowymi spektaklami w sezonie 2024/2025 świętowano również benefis 50-lecia pracy artystycznej Joanny Szczepkowskiej, która debiutowała w 1975 roku na deskach Teatru Współczesnego. Patron medialny, Radio Nowy Świat, zorganizował na Scenie w Baraku cztery koncerty „Dla ciebie mógłbym zrobić wszystko” a także specjalny charytatywny koncert dla Asi Kołaczkowskiej na Scenie Głównej, z którego dochód został przekazany artystce.

Spektakle Teatru Współczesnego brały udział w festiwalach i przeglądach na terenie całej Polski. Z XXVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie z indywidualnymi nagrodami aktorskimi wrócili: Iza Kuna, Agnieszka Suchora i Jacek Braciak za role w spektaklu „Wstyd” w reżyserii Wojciecha Malajkata a samo przedstawienie zostało wyróżnione Nagrodą Publiczności. Realizacja „Wstydu” Marka Modzelewskiego zaprezentowana została także na 40. Gorzowskich Spotkaniach Teatralnych. Anna Sroka-Hryń (reżyseria) i Ewelina Adamska-Porczyk (choreografia) otrzymały Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury za spektakl „Z ręką na gardle. Piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk”.

Po wakacjach Teatr zaprasza na „Macki miłości / kryminał muzyczny /” na podstawie tekstu Wojciecha Zimińskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. Ta pełna humoru i muzyki komedia kryminalna nawiązująca do tradycji kabaretu literackiego w najlepszym wydaniu jest koprodukcją Teatru Współczesnego oraz Radia Nowy Świat realizowaną z okazji 5. urodzin rozgłośni. Premierę zaplanowano na Scenie Głównej na 18 września 2025 roku.

Zwycięzca pierwszej edycji „Konkursu dla reżyserek i reżyserów na początku drogi zawodowej” – Patryk Warchoł, student Kierunku Reżyseria Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wyreżyseruje spektakl „Między nami dobrze jest” wg kultowego tekstu Doroty Masłowskiej. Premiera odbędzie się na Scenie w Baraku 9 października 2025 roku.

źródło: materiały prasowe
zdjęcia: Marta Ankiersztejn