Urodzony w 1933 roku w Łodzi Jerzy Kosiński był jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy emigracyjnych. Przeżył Holocaust, a w połowie lat 50. wyemigrował do USA, gdzie zrobił karierę jako pisarz i scenarzysta. Film skupi się na Kosińskim w okresie, gdy jego życie i kariera literacka uległy załamaniu po tym, jak dwóch reporterów z The Village Voice podważyło autentyczność jego twórczości. Zmarł samobójczą śmiercią w 1991 roku w Nowym Jorku.
– Co jest ważniejsze: prawda artystyczna czy dosłowna? Łatwo jest wykreślić kogoś, ponieważ nie stosuje się do zasad – mówiła Agnieszka Holland na festiwalu w Karlovych Varach zapowiadając realizację filmu „Rabbit Garden”. – Popełnił samobójstwo w 1991 roku, dokładnie wtedy, gdy promowałam film „Europa Europa” w Nowym Jorku i spotkałam go w ostatnim dniu jego życia. To był wielki, niesamowity wzrost i bardzo brutalny upadek. Ale jednocześnie pozostaje tajemnicą, dlaczego popełnił samobójstwo. Czy to z powodu tego upadku, a może z powodu traumy z dzieciństwa..? – rozważa reżyserka.

„Malowany ptak” to jedna z najgłośniejszych książek drugiej połowy XX wieku, która przyniosła Jerzemu Kosińskiemu sławę i miejsce w panteonie najwybitniejszych pisarzy tego okresu. To parabola ludzkiego losu, naturalistyczne studium barbarzyństwa i przemocy, wizja świata wynaturzonego przez wojnę. Fabuła przedstawia losy kilkuletniego żydowskiego chłopca w pierwszych tygodniach II wojny światowej, który trafia do zapadłej wioski na Kresach i ściąga na siebie prześladowania prymitywnych, zabobonnych chłopów. Bity i torturowany, tuła się po okolicznych lasach i wsiach, będąc świadkiem wciąż nowych okrucieństw i zbrodni. W końcu zło, z którym się styka, staje się jego udziałem. 3 września 2019 podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji odbyła się premiera, nakręconego na podstawie tejże powieści, czeskiego czarno-białego dramatu w reżyserii Václava Marhoula o tym samym tytule.
źródło: materiały prasowe; opis wydawcy
zdjęcia: Karlovy Vary IFF; okładki książek