Organizatorzy chcą pokazywać kino, które inspiruje do zrozumienia nie tylko najbliższej rzeczywistości, ale również mobilizuje do głębszego spojrzenia na geopolitykę oraz mechanizmy społeczne w globalnym wymiarze. Misją Festiwalu jest stworzenie przestrzeni, w której można rozmawiać o wolności i promować jej idee. Festiwal jest miejscem, gdzie jest ona pielęgnowana przede wszystkim w zakresie wymiany myśli i poglądów. Freedom Film Festiwal jest platformą do nieskrępowanej rozmowy. Wątki programowe koncentrują się wokół tematyki wolności rozumianej w różnych wymiarach i kontekstach, zderzając ze sobą spojrzenia na to, czym jest wolność w wymiarze osobistym, ale też ogólnospołecznym, artystycznym, narodowym i geopolitycznym.
W ramach Festiwalu wręczane są dwie nagrody. W Jury Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych zasiądą Olaf Lubaszenko, Anna Mucha, Sebastian Stankiewicz i Andrzej Wolf. – Tegoroczna selekcja pokazuje, że polskie kino krótkometrażowe ma mocny głos – świadomy, zróżnicowany i wolny. I właśnie tę wolność – twórczą, myślową, emocjonalną – chcemy świętować – podsumowuje programerka konkursu, Marta Karnkowska.
W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych zaprezentowane zostaną te dotykające tematu wolności w jej różnych aspektach, ukazujące percepcję filmowców z każdej szerokości geograficznej. W tym roku widzowie zobaczyć będą mogli filmy z USA, Kanady, Niemiec, Belgii, Czech, Wielkiej Brytanii i Finlandii, ale też tytuły polskie, które w ciekawy sposób opowiadają o wolności, o którą trzeba walczyć każdego dnia. Nie tylko na wojnie, ale również w czasach pokoju. W składzie Jury znaleźli się: Jan P. Matuszyński, Magdalena Kaminska i Mara Tamkovich.
Festiwal potrwa od 9 do 12 lipca w Radomiu.
źródło: Freedom Film Festival
zdjęcie: Freedom Film Festival